Jak klocki mogą pomóc w rozwoju dziecka?

Wybierając najlepsze zabawki dla naszego dziecka, szukamy czegoś, co pomoże mu w prawidłowym rozwoju i nabywaniu potrzebnych w późniejszym życiu umiejętności. Jednym z częstych wyborów rodziców są klocki. Czy jednak są one odpowiednią opcją? W poniższym artykule postaramy się pokazać, w czym mogą one pomóc dziecku i co może przynieść zabawa nimi.

Ćwiczenie koncentracji

Budowanie z klocków jest doskonałym ćwiczeniem na koncentrację. Dziecko musi zaangażować się w wykonywaną czynność, aby zbudować coś, co sobie zaplanowało. Rozwija tym samym umiejętność długotrwałego utrzymywania uwagi na jednej aktywności i nierozpraszania się pobocznymi bodźcami. Warto trenować taką zdolność już od pierwszych lat życia, gdyż w przyszłości będzie ona szczególnie przydatna, by szybko przyswajać wiedzę, uczyć się w szkole czy wykonywać rozmaite zadania.

Trening kreatywności

Klocki dla dzieci – drewniane to niesamowite narzędzie, dzięki któremu maluchy mogą stymulować swoją kreatywność. Budowanie kolejnych konstrukcji i wprowadzanie poprawek, by całkowicie zmienić finalny wygląd budowli, to doskonała forma ćwiczenia wyobraźni. Tak naprawdę tylko ona ogranicza nas w tworzeniu następnych projektów. Dzieci już od pierwszych lat życia powinny korzystać z kreatywnego i niczym nieograniczanego myślenia – zachęcanie jej do takiej zabawy z wykorzystaniem potencjału, jaki niesie za sobą wyobraźnia, prowadzi nie tylko do wielkiej frajdy, lecz również zaowocuje w przyszłości. Dziecko będzie bowiem potrafiło wyjść poza ustalone ramy i zaproponować oryginalne, skuteczne rozwiązania wielu sytuacji problemowych.

Logiczne myślenie

Tworzenie coraz bardziej skomplikowanych konstrukcji z klocków wpływa na rozwój logicznego myślenia. W połączeniu z poprawnym planowaniem wykonywanych działań, tworzeniem wyobrażeń na temat finalnego wyglądu budowli oraz wprowadzaniem poprawek i bieżącym analizowaniu sytuacji, okazuje się, że z pozoru zwykła zabawa potrafi być niezwykle edukacyjna. Z tego właśnie powodu klocki to cenna zabawka dla dziecka, a za ich pomocą można rozwijać umiejętności logiczne.